google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Washington Post: Si Bashkimi Europian po tradhton Ballkanin Perëndimor?

Washington Post: Si Bashkimi Europian po tradhton Ballkanin Perëndimor?

Si Bashkimi Europian po tradhton Ballkanin Perëndimor? Është ky artikulli i publikuar nga prestigjiozja “Washington Post”, në të cilët flitet për të ardhmen e vendeve kandidate, si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut në Bashkimin Europian.

Artikulli që mban firmën e Jasmin Mujanovic, politiolog i specializuar në politikën e Europës Juglindore, thekson se BE është treguar “gënjeshtare”, duke mos i mbajtur premtimet për zgjerimin e këtij unioni me Ballkanin Perëndimor.

“Përgjatë 16 viteve të fundit, Brukseli i ka premtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor, që janë edhe rajoni më vulnerabël i Kontinentit të vjetër, se e ardhmja e tyre është në Bashkimin Euorpian, por gjatë vitit të fundit, Brukseli ka kryer një rrokullisje të madhe, duke vënë dyshim idenë e zgjerimit”, nis artikulli.

Në vëmendje sillet rasti i Maqedonisë së Veriut, së cilës iu premtua se po të ndryshonin emrin e shtetit të tyre, do të integroheshin më lehtë në BE.

“Nëse bashkimi europian rrëshqet nga komuniteti euro-atlantik, liderët europianë do të fajësojnë vetëm veten e tyre. Të shkëputur nga perspektiva e anëtarësimit, politika e Ballkanit shumë shpejt do të bëhet e dëshpëruar dhe e rrezikshme, sidomos për vetë Bashkimin Europian.

Bashkimi Europian mund ta kthejë sërish kursin. Duhet patjetër të nisë formalisht negociatat për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, si dhe të paktën t`i japin Bosnjës statusin kandidat. Kjo gjë, për momentin do të stabilizonte anijen”-përfundon shkrimi i Washington.

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs