ankara escort

google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

“The Doors”, 53 vjet më parë lindte një mit!

“The Doors”, 53 vjet më parë lindte një mit!

Gjysmë shekulli të “The Doors”, banda muzikore amerikane që ka bërë historinë e rrokut. Gushti i vitit 1966, shënoi në të vërtetë një fazë vendimtare për Jim Morrison, Ray Manzarek, Robbie Krieger e John Densmore, të rinj muzikantë që u bënë të famshëm me “Whisky a Go Go” në Los Anxheles.

Në 24 gusht, grupi hyri në “Sunset Sound Recording Studios” dhe në harkun e një jave regjistroi albumine parë në karrierë.

Albumi, i cili për titull ka emrin e grupit, doli në vitin 1967, duke u hapur atyre dyert e mitit. Ishte një debutim i jashtëzakonshëm: Morrison, Manzarek, Krieger e Densmore kishin një repertor të pasur me këngë të mëdha, disa nga të cilat u destinuan të shndërroheshin në klasike edhe në ditët e sotme.

Në brendësi të albumit, ishin “The Cristal Ship”, versioni i “Alabama Song” i Bertolt Brecht e Kurt Weill, dymbëdhjetë minutat e “The End”, “Break on Trough” (e cila doli si kënga e parë) e “Light My Fire”, që mbetet edhe sot si suksesi më i madh i karrierës së tyre.

Thuajse brenda një viti, “Light My Fire”, u kthye në krye të renditjes së këngëve më të mira në një pjesë të mirë të botës.

Robbie Kriegerha, autor i tekstit, ka shprehur mirënjohjen e tij për Jose Feliciano, duke pranuar se kishte marrë shumë të ardhura nga interpretimi i tij, se sa nga ai origjinali. Aventura e “The Doors” zgjati pesë vjet dhe 7 albume, deri në 3 korrik të vitit 1971, kur Jim Morrison vdiq në moshën 27-vjeçare.

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs