google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Sophia Loren, bukuria e pavdekshme e kinemasë Italiane dhe Hollivudit (Video)

Sophia Loren, bukuria e  pavdekshme e kinemasë Italiane dhe Hollivudit (Video)

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934 në Romë, Itali. Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

Në 1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në “Dy Gratë”, duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse. Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA. Filmat e saj të tjerë janë: Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe “Nëntë” (2009).

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI’s 100.Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala.

E bija e Romilda Villani (1914-1991) dhe Riccardo Scicolone, një inxhinier ndërtimi. Scicolone (babai) refuzoi të martohet me Villani (nënën), duke lënë atë, një mësuese që aspiron piano dhe aktore, pa mbështetje. Megjithatë, prindërit e Loren e kishte një fëmijë tjetër së bashku, Maria, motra e saj, lindur në 1937. Romilda, Loren dhe Maria jetuan në Pozzuoli, afër Napolit, me gjyshen me qëllim që të mbijetojnë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pozzuoli ishte një objektiv i shpeshtë bombardimeve të aleatëve.Gjatë një bastisje, Loren vrapoi për strehim, ajo u godit nga një predhë. Më pas, familja lëvizi në Napoli me kushte të vështira ekonomike./Naishtedikur.info /E. Troplini – Naishtedikur.info


COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs