google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Qeveria merr borxh me interes më të ulët, për të shlyer borxhin e trashëguar me interes drastik!

Qeveria merr borxh me interes më të ulët, për të shlyer borxhin e trashëguar me interes drastik!

Ditën e sotme në parlament u miratuar me procedurë të përshpejtuar blerja e eurobondit që do të thotë marrja e 500 milion e urove borxh për të larë borxhet që ka shteti shqiptar.

Shqipëria në fillim të javës që vjen do të listohet në bursat ndërkombëtare për të marrë një borxh në vlerë 500 milionë euro, pasi Ahmetaj mori miratimin e kuvendit dhe presidentit.

Eurobondi do të zëvendësojë borxhin ekzistues që qeveria bleu në vitin 2015 me vlerë 450 milionë Euro, ndërsa pjesa tjetër do të shërbejë për nevojat që vendi ka për borxh përgjatë dy viteve të ardhshme.

Arben Ahmetaj është shprehur se nuk ka rritje të borxhit, por ka një zëvendësim të tij me kushte më të mira. Pra sipas ministrit të Financave ‘borxhi ulet, nuk rritet, pasi interesi i eurobondit që do të bliehet do të jetë më i ulët se ai i blerë në 2010 dhe në 2015’.

“Kjo do të varet dhe nga kushtet që do të kenë tregjet globale, por ne e presim që interesi të jetë më i ulët”, u shpreh Ahmetaj.

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs