Prezantohet filmi dokumentar ‘Lorik’, kryeministri Rama: Cana, kapiteni që frymëzon (Video)

Prezantohet filmi dokumentar ‘Lorik’, kryeministri Rama: Cana, kapiteni që frymëzon (Video)

Duke vijuar më tej me vlerësimin për ish-kapitenin e Kombëtares së futbollit, Rama tha se “edhe pa e njohur nga afër, edhe pa e ditur se çfarë bën, apo pa pasur informacion për jetën e tij, kur e shikoje në fushë kuptoje që ishte diçka më shumë se sa një lojtar i zoti”.

“Loriku thotë se ka mbaruar karriera e tij si futbollist, por jam i bindur se nuk ka mbaruar historia e tij si kapiteni që frymëzon. Deri dje ka qenë frymëzuesi i 11 njerëzve në fushë dhe i mbështetësve të Kombëtares. ‘Jeta e dytë’ e Lorikut do të jetë frymëzim për ata që siç thotë ai: ‘Do t’i shërbejë më të vegjëlve për të qenë krenarë për ata se, kush janë dhe nga vijnë’”, – tha Rama.

Rama shprehu besimin se “Fondacioni 5″ do ta mishërojë më së miri këtë qasje të thjeshtë dhe shumë të thellë të Lorikut ndaj vetes, njerëzve dhe vendit”. Rama theksoi interesin e veçantë të Lorik Canës për librat, duke nënvizuar interesin e tij të veçantë për historinë e Shqipërisë, të shqiptarëve dhe rajonit ku jetojmë.

“Loriku ka arritur të mishërojë atë që i bashkon shqiptarët kur shohin ekipin Kombëtar, bashkimin e të gjithëve, pavarësisht se janë të lindur në Shqipërinë që kemi, në Shqipërinë që do të kemi, apo në Shqipërinë që nuk kemi”, – tha Rama.

“Lorik” është një film dokumentar i rrallë sportiv, i realizuar si asnjëherë më parë, pa narracion dhe me historinë e karrierës së tij, që rrëfehet nga vetë Loriku dhe personat e afërt që ndikuan në formimin dhe zhvillimin e tij si person dhe si futbollist.

Filmi dokumentar është i ndërtuar në një rend kronologjik dhe përshkon të gjithë etapat e rëndësishme në jetën dhe karrierën e Lorikut./atsh/

Lorik (2018) – Trailer

DigitAlb prezanton filmin dokumentar "Lorik", dedikuar jetës dhe karrierës së kapitenit legjendar të Kombëtares Shqiptare, Lorik Cana. Së shpejti në kinema 🎬

Publiée par DigitAlb sur Mercredi 5 décembre 2018

ERTV Live😊: “Fondacioni 5” – Kapiteni Lorik Cana, nis jetën e tij të re si themelues i një fondacioni që do të frymëzojë ëndërrimtarët e vegjël kuqezi🇦🇱

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 5 décembre 2018

COMMENTS