google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Muaji Shkurt Tre herë në histori të vendeve të ndryshme, shkurti ka pasur 30 ditë

Muaji Shkurt Tre herë në histori të vendeve të ndryshme, shkurti ka pasur 30 ditë

Tre herë në histori të vendeve të ndryshme, shkurti ka pasur 30 ditë. Kjo ka ndodhur në Suedi më 1712, Rusi gjatë viteteve 1931-1932 dhe sipas një thënje që thotë se nga normalisht muaji Shkurt ka pasur 29 (për vitet e brishta 30 ditë), mirpo perandori Augustin për të barazuar muajin e pagëzuar sipas tij me muajin korrik (Juli- të pagëzuar sipa Jul Cezarit) ka vendosur që Shkurti të ketë 28 ditë (për vitet e brishta 29 ditë).

Janari dhe shkurti kanë qenë dy muajt e fundit që i janë shtuar kalendarit. Në shqip, emri vjen nga fakti që shkurti është muaji më i shkurter i vitit. Në shumë nga gjuhët e tjera, si për shëmbull në Anglisht, emri vjen nga perëndia romake e pastërtisë, Februus.

Çfarë ka ndodhur në 1 shkurt?

Ngjarje

1893 – Thomas A. Edison përfundon kostruktimin e studios së parë të filmit njohur si Black Maria në West Orange, New Jersey.
1897 – Banka Shinhan: Në Souel hapet banka më e vjetër në Korenë Jugore.
1974 – Kuala Lumpur u shpall teritor federal.

1978 – Regjisori Roman Polanski u largua nga Shtetet e Bashkuara ër në Francë pasi u akuzua për pjesmarrje në seks me një 13 vjeçare.
1979 – Patty Hearst u lirua nga burgu pasi u amnestua nga presidenti amerikan Jimmy Carter.
1979 – Ayatollah Khomeini u rikthy në Tehran, Iran as rreth 15 vitesh ekzil.

2005 – Kandaja paraqet Akti Civil Martesorë, duke u bërë shteti i katërt i cili sanksionon martesën e gjinisë së njejtë.

Lindje

1690 – Francesco Maria Veracini, kompozitor italian (v. 1768).
1901 – Clark Gable, aktor amerikan (v. 1960).
1931 – Boris Yeltsin, kryetar i parë Rusisë (v. 2007).
1965 – Brandon Lee, aktor kinezoamerikan po ashtu dhe djali i yllit të arteve marciale Bruce Lee (v. 1993).

1969 – Gabriel Batistuta, futbollist argjentinas.
1971 – Michael C. Hall, aktor amerikan.
1982 – Robert Bojaj – Gazetar, moderator dhe DJ ne RTV21 – Prishtine, Kosove.

Vd

1328 – Charles IV, mbret së Francës (lindi më 1294)/Libri dhe Komenti

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs