“Impeachment”/ Nancy Pelosi mendon se ka prova mjaftueshëm: Të vazhdojmë përpara me heqjen e Trump nga detyra

“Impeachment”/ Nancy Pelosi mendon se ka prova mjaftueshëm: Të vazhdojmë përpara me heqjen e Trump nga detyra

Kryetarja Nancy Pelosi thotë se Dhoma e Përfaqësuesve do të paraqesë akuza për fajësim kundër Presidentit të SHBA Donald Trump për pretendimin e abuzimit të pushtetit.

“Demokracia jonë është ajo që është në diskutim, presidenti nuk na lë zgjidhje tjetër veçse të veprojmë,” tha Demokratja.

Trump tha se demokratët janë “çmendur” dhe i nxiti ata të lëvizin shpejt nëse ata do ta fajësojnë atë.

Demokratët thonë se zoti Trump i dha në mënyrë të korruptuar ndihmë ushtarake Ukrainës me kusht që ajo të hetonte rivalin e tij, Joe Biden për akuzat e pastrimit të parave.

Çfarë tha Pelosi?

Kongresmenja e Kalifornisë tha për konferencën e lajmeve të mëngjesit të së enjtes: “Faktet janë të pakontestueshme. Presidenti abuzoi fuqinë e tij për përfitim politik në kurriz të sigurisë sonë kombëtare, duke ndaluar ndihmën ushtarake dhe një takim vendimtar të Zyrës Ovale në këmbim të një njoftimi për një hetim për rivalin e tij politik ”.

Ajo shtoi: “Mjerisht, por me besim dhe përulësi, me besnikëri ndaj themeluesve tanë dhe një zemër të mbushur me dashuri për Amerikën, sot po kërkoj nga kryetarët tanë që të vazhdojnë me artikujt e fajësimit”.

Demokratët janë të prirur të mbajnë një votim për “impeachment”(fajësim) në Dhomën e Përfaqësuesve para fundit të vitit, me perspektivën e një gjykimi në Senat mbase që në janar të vitit 2020.

Çfarë tha Shtëpia e Bardhë?

Trump në një “tweet” shkruajti pak para fjalëve të zonjës Pelosi: “Nëse do të më fajësosh, bëje tani, shpejt, kështu që ne mund të kemi një gjykim të drejtë në Senat, dhe në mënyrë që vendi ynë t’i kthehet punëve të tij.”

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Stephanie Grisham tha menjëherë pas fjalëve të zonjës Pelosi se demokratët “duhet të turpërohen”.

Ajo shtoi: “Ne mezi presim një gjykim të drejtë në Senat.”

Këshilltarja e lartë e Trump, Kellyanne Conway u tha gazetarëve: “Ne jemi gati për një gjyq.”

“Kjo është kur mbrojtja vazhdon veprën,” tha ajo, duke shtuar se republikanët mezi presin t’i thërrasin dëshmitarët e tyre.