Ilir fol troç! “Halli i yt është Marsida e Alibejajt se nuk ishte në listë për Gjykatën Kushtetuese”

Ilir fol troç! “Halli i yt është Marsida e Alibejajt  se nuk ishte në listë për Gjykatën Kushtetuese”

Kreu i Grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka sulmuar sot ashpër presidentin Ilir Meta në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Nga foltorja e Kuvendit Balla tha se qëllimi i Metës ka qenë që të çojë në KED 4 emra të propozuar për Kushtetuesen.

Balla akuzoi Presidentin se do të dërgojë në Kushtetuese një person të njohur për të që është bashkëjetuesja e ish-deputetit të PD Enkelejd Alibeaj. Ai i kërkoi që të heqë maskën dhe të flasë troç.

“Ky është një lajm i mirë për rrugën tonë europiane. Presidenti bën mirë të heqë maskën dhe të dalë të flasë troç. Presidenti nuk ka hallin e afatit, presidenti ka ngulmuar që lista nga KED t’i shkojë me 4 veta sepse ka parë që e katërta e renditur është një person që presidenti ka besim. E ka të njohur. Presidenti ka hall të çojë në Kushtetuese bashkëjetuesen e Alibeajt. Kjo është troç, lërini dënglat. Presidenti nuk ka hall as afatin kushtetues, as kritere, as të këndojë atë këngën ‘e kam unë e ke ti’. Presidenti nuk ka të drejtë të bëjë të tretin. Të tretin e ka Gjykata e Lartë që do të thotë që ne duhet të presim, por ku parim zbatohet kur Kushtetuesja i ka të 9 anëtarët. Këtu nuk bëhet fjalë që kemi 9, këtu bëhet fjalë që kemi vetëm një dhe ky me mandat të përfunduar dhe kemi 8 vakanca”, deklaroi Balla.

Balla e ka fjalën për gjyqtaren Marsida Xhafellari, e cila në listat e KED është renditur me 82.000 pikë, pra me pikët minimale nga kandidatët e tjerë.

Xhaferllari e ka filluar karrierën si gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier, ku ka shërbyer nga viti 1999 deri në vitin 2007. Deri në shtator 2008, ka punuar si këshilltare e Ministrit të Drejtësisë dhe nga shtatori 2008 e deri në janar 2013, si drejtoresh në Drejtorinë e Kodifikimit si dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Çështjeve të Drejtësisë në Ministrin e Drejtësisë.

Në vitin 2013 u emërua kryeinspektore në KLD.

Ajo iu nënshtrua procesit të rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve për të tre kriteret e vetingut, por në përfundim të procesit KPK vendosi me shumicë votash se ajo e kishte humbur statusin e magjistratit dhe se për këtë KPK nuk mund të vendoste konfirmimin ose jo të saj. Xhaferllari e ka ankimuar vendimin e KPK-së në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

izmir | kanal d canlı | ankara escort | bitcoin miner |

Escort Mersin

|

Escort Eskişehir

|

Adana escort

|

Mersin çarşı escort

|

adana escort evde

|

eskisehirescort.asia

|

www.escortizmirescort.com

|

www.escortbursali.com

|

www.escortantalyali.com

|

avukat