“EU-reporter”: SHBA urdhër për zgjedhje paqësore të dielën! Ja pse u trembën Basha e Kryemadhi!

“EU-reporter”: SHBA urdhër për zgjedhje paqësore të dielën! Ja pse u trembën Basha e Kryemadhi!

EUreporter

SHBA ka paralajmëruar se zgjedhjet e kësaj fundjave në Shqipëri duhet të lejohen të zhvillohen paqësisht, përndryshe opozita e vendit do të klasifikohet si një “organizatë e dhunshme”. Paralajmërimi jashtëzakonisht i fortë vjen vetëm pak kohë përpara zgjedhjeve të rëndësishme lokale të së dielës, të cilat do të bojkotohen nga Partia Demokratike e grupit opozitar. Zëvendësshefi i Misionit të Ambasadës Amerikane në Shqipëri, Daniel Koski, tha: “Çdo akt dhune nga sot në 1 korrik, do të detyrojë Departamentin e Shtetit të SHBA që t’ju klasifikojë si një organizatë e dhunshme”. Mesazhi i tij i ashpër kishte për qëllim partinë opozitare të PD, e fajësuar për shkaktimin e problemeve si brenda dhe jashtë vendit.

Pavarësisht bojkotit – dhe një përpjekje nga Presidenti shqiptar Ilir Meta për t’i anuluar ato – zgjedhjet lokale do të zhvillohen këtë të dielë. Përpjekja e Presidentit Meta për të anuluar zgjedhjet u përmbys nga Kolegji Zgjedhor. Përgjatë disa muajsh, opozita ka organizuar protesta, disa prej të cilave kanë përfunduar me dhunë. Kanali televiziv shqiptar Top Channel tani ka raportuar se opozita është paralajmëruar nga Departamenti Amerikan i Shtetit se nëse dhuna vazhdon PD do të klasifikohet nga SHBA si një organizatë e dhunshme.Diplomati i BE-së tha: “Kjo është një deklaratë shumë serioze dhe vetëm një hap larg që të klasifikohet si një organizatë terroriste”. Shqipëria është tronditur nga trazirat politike për disa muaj dhe kthesa erdhi kohët e fundit kur kryeministri i saj Socialist Edi Rama bëri një bisedë telefonike me Ambasadorin e SHBA Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari për Euroazinë në Departamentin e Shtetit të SHBA. Sipas Top Channel, ambasadori Reeker këmbënguli që zgjedhjet të vazhdojnë më 30 qershor, një pozicion që është mbajtur vazhdimisht nga SHBA dhe të tjerët. Reeker tha se SHBA po ndjek zhvillimet në Shqipëri nga “shumë afër”. Të enjten e kaluar, Daniel Koski foli drejtpërdrejt me Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin, liderët e partive opozitare në Shqipëri. Një zyrtar amerikan në Shqipëri i tha kësaj uebfaqeje: “Mesazhi që u ishte dhënë atyre ishte shumë i qartë: Çdo akt dhune nga sot në 1 korrik do të detyrojë Departamentin e Shtetit të SHBA që t’ju klasifikojë si një organizatë e dhunshme”. Klasifikimi amerikan për organizatat e dhunshme renditet vetëm një sërë poshtë atyre që cilësohen organizata terroriste.
Një klasifikim i tillë ndikon mbi drejtuesit dhe anëtarët e një organizate pasuritë e të cilave mund të konfiskohen dhe llogaritë e tyre bankare të bllokohen. Mund të përfshijë gjithashtu ndalime të udhëtimit dhe do të prekte drejtpërsëdrejti ata që mbajnë poste publike ose janë edhe biznesmenë.

Opozita ka kërcënuar të parandalojë fizikisht votimin e së dielës. Javën e kaluar, mbështetësit e opozitës dëmtuan kutitë e votimit dhe dokumentacionin tjetër zgjedhor për të parandaluar votimin në disa bashki të drejtuara nga opozita. Kryeministri Rama, pavarësisht nga trazirat dhe bojkotet, ka premtuar se do të vazhdojë me zgjedhjet e së dielës. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ndërkohë tha se partitë e opozitës nuk mund të tërhiqen nga votimi, duke pohuar kështu vlefshmërinë e anketës. “Vendimi i Kolegjit, i cili është organi më i lartë gjyqësor në Shqipëri për çështjet zgjedhore, konfirmoi vendimin që vendosi dekretin e Presidentit shqiptar për të anuluar pavlefshmërinë e 30 qershorit (zgjedhjeve)”, tha Denar Biba, nënkryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Partia Socialiste e Edi Ramës, që ka filluar një proces të gjatë për të rrëzuar Presidentin pas dekretit të tij, e mirëpriti vendimin si një fitore. “Kolegji ka folur, të gjitha partitë duhet të respektojnë vendimin e saj”, u tha gazetarëve Taulant Balla, udhëheqësi i deputetëve socialistë. Megjithatë, opozita, e cila po bojkoton zgjedhjet dhe mban protesta javore kundër Ramës, u tërhoq nga lëvizja, duke thënë se ende do të zbatojë dekretin presidencial. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e kanë quajtur qeverinë të ligjshme dhe i kanë kërkuar opozitës që të kthehet në parlament dhe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale. “Objektivi i deklaruar i opozitës për të bërë më të fortë demokracinë e Shqipërisë është në kundërshtim me dhunën që aktualisht po kryejnë protestuesit”, thuhet në një deklaratë të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara. Opozita po mban protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar zyrtarët qeveritarë për korrupsion dhe vjedhjen e votave në zgjedhjet parlamentare të dy viteve më parë. Rama, megjithatë, thotë se qëllimi kryesor i opozitës është tëdëmtojë përpjekjet e vendit për të nisur negociatat e anëtarësimit në BE. Javën e shkuar, BE shtyu fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht paralajmërimeve, një vonesë që mund të dëmtojë përpjekjet e reformave dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit.

izmir | kanal d canlı | ankara escort | bitcoin miner |

Escort Mersin

|

Escort Eskişehir

|

Adana escort

|

Mersin çarşı escort

|

adana escort evde

|

eskisehirescort.asia

|

www.escortizmirescort.com

|

www.escortbursali.com

|

www.escortantalyali.com

|

avukat