google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Edhe aktori Besim Kurti ka lënë gjurmë në kinematografinë shqiptare

Edhe aktori Besim Kurti ka lënë gjurmë në kinematografinë shqiptare

Besim Kurti (1949) Regjisor, aktor, drejtor ekzekutiv. Lindi ne Tirane, me 16 tetor. Kreu studimet ne Institutin e Larte te Arteve per aktor, me 1972 dhe filloi punen ne kinostudion “Shqiperia e re”, fillimisht si asistent regjisor per filmat dokumentare. Bilbili i Laberise ishte filmi i tij i pare dokumentar (1977).

Pas disa filmave te njohur si asistent regjisor, si : Tinguj lufte, Pas gjurmeve, Perballimi, Njeriu me top, Ne shtepine tone, Ne fillim te veres, Gjurme ne kaltersi, Kolonel bunker, L’ Amerika (ky i fundit i kineastit Italian Xh. Amelio), B. Kurti xhiroi ne menyre te pavarur si regjisor filmin Ne pushimet verore (1982, bashkeautor me D. Thana (Koci)* dhe me vone, i vetem, filmin Mondi dhe Diana (1985). Filma te tjere te tij jane: Kemishet me dylle (1987), Tre veta kapercejne malin (1988), Fejesa e Blertes (bashkautor me I. Zhabjakun*), 1984, Bardhesi, 1986, Djali elastik, 1989 etj.

Ne optiken tematike te filmave te tij jane me te ndjeshme ato qe lidhen me boten e femijeve dhe formimin shpirteror te rinise, problemet e larme qe shfaqen te keto dy kategori sociale ne nje shoqeri qe pretendon referenca morale dhe modele te perkryera, ne perputhje me kohen dhe substratin e saj politik, duke cmuar sakaq edhe dinamiken e brendshme te zhvillimit psikologjik te tyre, nevojen per progres, virtyte etj. Pas vitit 1990 ka punuar si drejtor ekzekutiv ne mjaft filma si dhe nendrejtor teknik administrativ i Teatrit Kombetar.

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs