google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

E paharruara Liza Laska nëna labe e filmave shqiptarë

E paharruara Liza Laska nëna labe e filmave shqiptarë

Liza Laska u lind më 6 shkurt të vitit 1926 në Vlorë. Shkollimin e parë e mori në qytetin e lindjes.
Ajo filloi jetën artistike si aktore e Teatrit të Vlorës dhe më pas luajti për herë të parë në filmin “Malet me blerim mbuluar” në 1971 dhe që hapi rrugën e saj për shumë interpretime të tjera në ekran.

U nda nga jeta më 31 gusht 2014.

Ndër rolet kryesore të luajtur në Teatër mund të përmendim:

Të rinjtë, 1958
Shtëpia në periferi 1959
Tanja Abruzon, 1957
Prapa frontit, 1951
6 dashnorët, 1953

Opereta,Agimi, 1954
Në Gjenevë, 1957
Kush qesh i fundit 1963
Doktor Aleksi
Lidhur si fishek gjerdani

Fytyra e dytë, 1977
Luani i shtëpisë 1978
Pabesia, 1980
Buzeqeshjet e një mbrëmjeje, 1983

Filmografia:

Një ditë e mrekullueshme (2002)
Vdekja e burrit, (1991)
Kthimi i ushtrisë së vdekur, (1989)
Familja ime, (1987)
Dhe vjen një ditë, (1986)

Gurët e shtëpisë sime (1985)
Vendimi, (1984) si nëna
Dritat e qytezës, (1983)
Në prag të lirisë, (1981)
Plumba perandorit, (1980)

Liri a vdekje, (1979)
Gunat mbi tela, (1977)
Lulekuqet mbi mure, (1976)
Dimri i fundit, (1976)
Shtigje lufte, (1974)

Brazdat, (1973)
Malet me blerim mbuluar, (1971)

Për merita në fushën e artit në skenë dhe ekran Liza Laska mban titullin “Artiste e Merituar”. U larguan nga jeta në moshen 88 vjecare sot më 31 gusht 2014 në Vlorë.

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs