google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Debat në Bundestagun gjerman për negociatat me Shqipërinë: Qershor apo Shtator?!

Debat në Bundestagun gjerman për negociatat me Shqipërinë: Qershor apo Shtator?!

Ndërsa jemi në prag të publikimit të progres-raportit të Bashkimit Evropian për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor si Maqedonia e Veriut.

Por mes Partisë Socialdemokrate Gjermane dhe Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial në Bundestag po vihen re dallime në lidhje me çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Socialdemokratët kërkojnë që negociatat të çelen menjëherë këtë qershor, e ndërsa Unioni Kristiandemokrat dhe Kristiansocial duan ta lenë për në shtator datën e trajtimit të kësaj teme.

Korrespondentja e Deutsche Welles në Berlin, Anila Shuka, ka treguar për Top Channel, se në Bundestang ndjehet një klimë nervozizmi për këtë çështje.

Sipas saj, ministri i Shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, këmbëngul se tani është momenti që duhet votuar për çeljen e negociatave për dy shtetet Ballkanike, pasi, së pari çdo vendim tjetër do të sillte një humbje të besimit të Ballkanit tek BE, së dyti, dy shtetet, veçanërisht Shqipëria, i kanë plotësuar të gjitha kushtet.

E së treti, sinjalet pozitive që do të dërgohen nga ky vendim do të sigurojnë stabilitet në rajon.

Por CDU/CSU janë të mendimit se nuk do të ketë kohë për të diskutuar e për të marrë një vendim nga 26 maji deri në 4 qershor prandaj po mendojnë për shtatorin.

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs