Category: Nostalgji

1 2 3 67 10 / 661 POSTS
Një k.rim pa autor pas kaq vitesh: Misteri i pazgjidhur i aktorit të njohur shqiptar, Agim Shuke

Një k.rim pa autor pas kaq vitesh: Misteri i pazgjidhur i aktorit të njohur shqiptar, Agim Shuke

Pse është harruar v..rasja misterioze e aktorit të shquar Agim Shuke, në vitin 1992. Ai jetoi edhe disa ditë pas atentatit, i dërguar me urgjencë në n ...
Një çift që nuk mund të zevëndësohet …Barnaba “Çmendurisht i dashuruar” – Innamorato pazzo 1981 (Foto)

Një çift që nuk mund të zevëndësohet …Barnaba “Çmendurisht i dashuruar” – Innamorato pazzo 1981 (Foto)

Mund të krijon histori pafund me princesha që bien në dashuri me njerëz të zakonshëm, por vendin e princeshë Cristina-s (Ornella Muti) dhe shoferit ka ...
“Përgjithmonë Xhulja”! Filmi që bëri bujë në Shqipëri në vitet ’90 Si duket sot Xhulia?! (Foto)

“Përgjithmonë Xhulja”! Filmi që bëri bujë në Shqipëri në vitet ’90 Si duket sot Xhulia?! (Foto)

“Përgjithmonë Xhulia” (1989), serial televiziv italian, u transmetua në Shqipëri fillim të viteve ’90 dhe u kthye në fiksimin e kujtdo. Edhe unë, lind ...
Si e prezantoi Bekim Fehmiu me Titon, Irene Papas?!

Si e prezantoi Bekim Fehmiu me Titon, Irene Papas?!

Pjesa e dyte e autobiografisë së aktorit Bekim Fehmiu, ‘Shkëlqim dhe tmerr’, më në fund ka dalë në shitje. Pjesa e parë e librit ishte botuar, vite m ...
Një histori për “Zare dil te fiku”, dhe e mrekullueshmja Tefta Tashko-Koço (Video)

Një histori për “Zare dil te fiku”, dhe e mrekullueshmja Tefta Tashko-Koço (Video)

Tefta Tashko-Koço, artistja që më zërin e saj të veçantë dhe tejet emocionues bëri për vete zemrat e publikut shqiptarë, njihet si një këngëtare e shq ...
Jeta dhe vepra e aktorit dhe regjistorit Pirro Mani, “Artistit të Popullit”, të birit të “Armikut të Popullit”!

Jeta dhe vepra e aktorit dhe regjistorit Pirro Mani, “Artistit të Popullit”, të birit të “Armikut të Popullit”!

Aktori dhe regjistori, Pirro Mani vjen në këtë bashkëbisedim me gazetarin, Dalip Greca në kremten e përvjetorit të lindjes. Jeta dhe vepra e aktori ...
“Gjyshi” i paharruar Ndrek Prela (1920  – 2011 )

“Gjyshi” i paharruar Ndrek Prela (1920 – 2011 )

Ndrek Prela ka lindur më 20 mars 1920 në Tivar të Malit të Zi, në një familje shqiptare. Ai e kaloi fëmijërinë e tij në Argjentinë, ku babai i tij kis ...
E kundërta e Jovan Bregut, roli tjetër i madh i Roland Trebickës: Ç’përfaqsonte xha Spirakja?!

E kundërta e Jovan Bregut, roli tjetër i madh i Roland Trebickës: Ç’përfaqsonte xha Spirakja?!

Padyshim që i madhi Roland Trebicka, me “Jovan Bregun” e tij, mbetet një prej monumenteve të aktrimit teatror shqiptar. Ai ka qenë një ndër kulmet e t ...
Vitet 90-të… kur gocat lyheshin pas mësimit!

Vitet 90-të… kur gocat lyheshin pas mësimit!

Sot jetojmë në kohën e dukjes së madhe, në kohën kur thënia “më mirë të dish se sa të kesh” është shndërruar në “më mirë të kesh se sa të jesh”. Jemi ...
Alain Delon: Mund të martohesha më një grua, nëse do të ishte e gatshme të më shoqërojë deri në fund”

Alain Delon: Mund të martohesha më një grua, nëse do të ishte e gatshme të më shoqërojë deri në fund”

Legjenda e kinemasë franceze dhe botërore, Alain Delon, në moshën 82-vjeçare shprehu dëshirë të vdesë me qenin e tij. “Nga jeta nuk më intereson as ...
1 2 3 67 10 / 661 POSTS