Category: Civilizim

1 2 10 / 17 POSTS
Mikelanxhelo: Misteret e talentit dhe fatit…

Mikelanxhelo: Misteret e talentit dhe fatit…

Mikelanxhelo di Ludoviko Buonaroti Simoni, i njohur gjerësisht si Mikelannxhelo, është një nga figurat më të famshme të periudhës Rilindjes italiane ( ...
Gjashtë produktet teknologjike moderne të cilat kanë “shpërthyer” mendjet e njerëzve

Gjashtë produktet teknologjike moderne të cilat kanë “shpërthyer” mendjet e njerëzve

Njerëzimi ka qene vazhdimisht ne pritje te produkteve te reja të teknologjisë, pasi ato kane qene dhe produktet te cilat kane bere “zhurmën” me te mad ...
Shkencëtarët nuk e dinë, se si u zhvillua gjuha njerëzore?!

Shkencëtarët nuk e dinë, se si u zhvillua gjuha njerëzore?!

Nga Bridget Alex Njerëzit kanë gjuhë, që nuk i kanë kafshët e tjera. Kjo është e qartë, por se si ka ndodhur kjo, ende nuk dihet. Që nga koha e Dar ...
“Një tjetër vepër e rrallë e shpëtuar”, Rama publikon videon mbresëlënëse

“Një tjetër vepër e rrallë e shpëtuar”, Rama publikon videon mbresëlënëse

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me publikimin e një video me pamjet nga puna restauruese e Kishës së Shën Apostujve në Hoshteve të Zag ...
Bashkia shtron tartanin për vrapuesit te Liqeni, shihni si po transformohet

Bashkia shtron tartanin për vrapuesit te Liqeni, shihni si po transformohet

Bashkia e Tiranës vijon punën për rikualifikimin e shëtitores “Lasgush Poradeci” mbi digën e liqenit në Parkun e Madh! Së shpejti vrapuesit qytetarët ...
Kështu dukeshin gratë shqiptare, Shqipëria 4 vjet para komunizmit (FOTOGALERI)

Kështu dukeshin gratë shqiptare, Shqipëria 4 vjet para komunizmit (FOTOGALERI)

Xhuzepe Masani ishte fotograf italian. Megjithëse nuk ka të dhëna të sigurta për të, duket se ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar ne Uni ...
Artistët apel Kumbaros: Festivali Teatror jo vetëm në Tiranë, por dhe në Prishtinë e Shkup!

Artistët apel Kumbaros: Festivali Teatror jo vetëm në Tiranë, por dhe në Prishtinë e Shkup!

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, cilësuar si ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit ka nisur në Tiranë. Nga data 23-30 shtator janë 14 trupa teat ...
Doni të punoni dhe jetoni në Zvicër? Kërkohen të punësohen 16 mijë emigrantë të…

Doni të punoni dhe jetoni në Zvicër? Kërkohen të punësohen 16 mijë emigrantë të…

Për shumë shqiptarë është ëndërr që të jetojnë dhe punojnë në Zvicër. Por, tashmë që kemi hyrë në epokën e dixhitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, ...
Familja që u përzu nga rregullat e Trump: Nuk qenka keq Shqipëria!

Familja që u përzu nga rregullat e Trump: Nuk qenka keq Shqipëria!

Nëna shqiptare e 3 fëmijëve, e cila u dëbua nga SHBA dy muaj më parë pas 18 vjetësh qëndrimi atje, më në fund është ribashkuar me fëmijët e saj, pasi ...
Të shtëna me armë në dasmë, qëllohet dhëndri me dy plumba, duke i marrë jetën (Foto)

Të shtëna me armë në dasmë, qëllohet dhëndri me dy plumba, duke i marrë jetën (Foto)

Jemi mësuar të dëgjojmë për të shtëna me armë zjarri gjatë ceremonive martesore, por këtë herë ajo ka qenë fatale. Gjatë një dasme është qëlluar ...
1 2 10 / 17 POSTS