google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

Aktori shqiptar në Hollywood, James Belushi: I dua rrënjët e mia

Aktori shqiptar në Hollywood, James Belushi: I dua rrënjët e mia

James Belushi është një nga aktorët shqiptar që ka arritur sukses në Hollywood dhe i cili është shumë i dashur nga publiku, shkruan KultPlus.

Mirëpo edhe pse i lindur dhe i formuar si personalitet larg Shqipërisë, përkatësisht në Çikago, Belushi asnjëherë nuk i ka harruar rrënjët e tij.

Ai është djali i një emigranti shqiptar mirëpo ndjehet krenar për origjinën e tij.

Në një postim në Facebook kujtoi me nostalgji kohën kur ndodhej në Shqipëri në vitin 2007.

“Duke u rritur në Çikago si i biri i një emigranti shqiptar është interesante të kthehesh prapa dhe të kuptosh se sa shumë më ka formuar. Duke u kthyer pas në vitin 2007, isha shumë me fat që isha i ftuari i veçantë i Kishës Ortodokse Shqiptare. I dua rrënjët e mia,”-shkroi 64-vjeçari.

Ndërsa postoi edhe disa momente nga aktiviteti në Kishën Katolike.

Dy yjet e kinemasë amerikane i kanë rrënjët e tyre në krahinën e vogël të juglindjes, buzë lumit “Devoll” me prindër 100% devollinj.

Ai bashkë me babain e tij, ka rrugëtuar drejt këtij fshati në vitin 1991 ku deklaroi për herë të parë se ndjehej krenar për origjinën.

Që adoleshent, John u bë shumë popullor pranë shokëve të tij. Shumë aktiv, ai merrej me sport por edhe me muzikë si baterist në një grup roku, dhe e shfaq talentin e tij të interpretimit nëpërmjet humorit. Nuk është çudi pra se pse The Blues Brothers pati një sukses aq të madh …

Pas shkollës së mesme, John shkoi për të studiuar dramë në Universitetin e Wisconsin dhe në DuPage College.

Vëllai i tij më i ri, James, ndërkohë diplomohet në arte dramatike në Universitetin e Southern Illinois Carbondale. Ai e nis karrierën e tij në një nga trupat e Çikagos, The Second City, ku kish interpretuar më parë edhe vëllai i tij./KultPlus.com

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs