google seo Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama Halkalı Halı Yıkama

A din gja kush me diftu, ça do t’pijnë kta të opozitës?!

A din gja kush me diftu, ça do t’pijnë kta të opozitës?!

Nga Akil Ylli

Opozita e bashkuar, po ta shohesh keshtu si emertim, tingllon mjaft bukur, duke pase parasysh, qe opozita eshte si ai asi nen menge, te cilin Sovrani e nxjerr, sa here e sheh te nevojshme, per te bere rrokaden e pushtetit.

Mirepo nuk eshte e thene, qe te jete gjithmone keshtu. Ne vendin tone, si askund tjeter, opozita nuk le gure pa leviz, lende shperthyse pa eksperimentu, per t’ju imponuar shqiptareve, si gogol. Megjithese mund te duket si paradoks, por kjo drame qe po perjetojme, ka dhe anen e vet pozitive. Shoqeria shqiptare sot e sheh qarte, se cila eshte pjesa e saj e gangrenizuar, keshtu qe i ka te gjiha mundesite, qe te shpetoje nje here e pergjithmone, prej ketij lloj stafilokokut. Amen, ashtu qofte!

Perveç sjelljes se eksponeteve te saj dhe e gjithe shpures primitive qe ka rreth vetes, qe nuk i lidhe asgje me njeriun modern dhe gjithçka te kujton turmat tribale, te etura per pushtet e plaçke, ajo qe te çudit e mahnit, jane broçkullat qe kakarisin nga mengezi deri na darke. Nje miks budalleku a te keqen, i denje per tu regjistruar si rast unik, ne antologjin e psikiatris!

Pasi dolen vete nga dera e politikes, duke firmosur pencionin politik me lenien e mandateve, menjehere u penduan dhe u turren rrugeve te vendit, here si piromane duke i vene flaken institucioneve, e here si banda te çoroditura pijanecesh, qe argetohen duke bllokuar levizjen e qytetareve neper nyjet e qarkullimit, me qellim per t’ju rifutur perseri asaj me dhune, nepermjet penxheres. Hajde gjeja anen po deshe! Tobe stakfyrallah!

Po pse, mbaron me kaq à? Jo mor tamarsha! Kjo eshte vetem pjesa dramatike. Pjesa tjeter eshte ajo, qe ndodh para dhe mbas manifestimit. Aty shpalosin gjithe arsenalin e çoroditjes totale psiqike. Ato jane çastet, kur shastisin dynjan! S’ka psikolog qe eshte ne gjendje ti katalogoje, se ne çfare kategori marriet futen!

Pak dite para çdo proteste, bejne be e rrufe, qe Piktorin do ta gjejme te hedhur diku. Veçanerisht kenaqesin me te madhe e kane ta hedhin ne Lane. Vdesin ta akomodojne atje! Nje dreq e di pse! Ndoshta ju ka mbet ne mend, ç’hata ka qene Lana ne kohen e Kelmendit e Brojkes, dhe e perfyterojne Lanen, lume me te llahtarshem se Akeronti.

Natyrisht gjithkush ndjehet i shqetsuar, perveç haxhiqamilsva qe u shkojne nga pas te ngazellyer, pa e ditur, se si e qysh do ta rrezojne qeverin. Shqetsimi nuk vjen aq nga frika, qe po rrezohet qeveria e do mbreteroje kaosi, por sepse, sidoqofte mund te ndodhin, perveç demeve materiale dhe demtime fizike. Qe te rrezohet nje qeveri, e di dhe bufi, qe duhet te kete revolta te tejzgjatura popullore ne mbare vendin dhe nuk mjafton nje turme histerike pa din e iman, qe sovrani i ka rrezuar prej fikut ka here. Po kush t’ja u spegoje se: invalidet mental, Muli, Ndoka, Paloka!?

Po hajt, deri ketu edhe mund ti justifikojme. Pune pulitikanesh hesapi! Perpiqen te themi, ti motivojne shulaket, duke i joshur me endrren, qe e nesermja do ti gjeje te ulur kembeturqisht me luge ne brez, para Tepsise. Po si t’ja bejme ta kuptojme, kur pas mbylljes se protestes, del Lulashi e Krymadhja dhe deklarojne qe e rrezuam qeverin!? Kesaj si t’ja veme emrin!? Nuk ka ndodh asgje me shume, se ca lendime policesh pa pike faji, ca arrestime halabakesh dhe deme matriale. Kurse Qeveris i shkelqen fetyra, me e forte se kurre, nga bekimi nderkombtar.(Shyqyr qe u kujtua Velia t’ju a prese gjoben e demit) Por jo vetem kaq. Ajo qe ta heq petllen krejt, ndodh at’here, kur sheh turmen e haxhiqamilsave, te shpertheje ne entuziazem, pasi degjon se qeveria ka rene. Kjo eshte e ç’eshte! Ky eshte momenti, kur gjithkush s’ka me pike dyshimi, qe ne ate kallabllek aty, te gjithe e kane trurin, me siguresa te djegura. Rujna Zot ment e krese!

Por kjo nuk eshte e gjitha. Ajo qe te le pa fjale ne kete mysabet, ka lidhje me ate, qe kjo skene nuk perseritet nje here, dy, apo tri here. Ata qe i kane numruar, thone qe eshte e 50-ta here, qe e perserisin si majmunat, po te njejten skene. Cfare majmunash more, pse ju bjen n’qaf kot! Edhe majmuna sikur te ishin, do ta kishin humbur ka here durimin, e s’do kishte banane me ja ndrru mendjen, me perserit te njejten gje, aq here sa e perserisin haxhiqamilsat tane. Ky eshte tamam mister!

Nje tjeter mundesi, ndoshta ka te beje me ate, qe kushdi çfare dreq millit marrin, o çfare mut pijet do pijne, qe i ben budallenj ne kete fare feje, sa dhe budallit i japin mundesin, te provoje kenaqsine e te tallurit me dike.

Ka sa te duash çfaqje te tjera deliresh e manish, duke filluar qe nga indetifikimi si ezorçista ne lidhje direkte me Perendin, e deri te manifestimet foshnjore, kur fusin ne rreth te kuq police, shefa policie, prokurore e gjygjtare, ambasadore, si ata femijet dhica te lagjes, qe sa here hajne ndonje shpulle nga moshataret e tyre, i kerkenojne duke u larguar: Hajt se tash po ta ndreqi qefin ma vone! Mirpo paraqitja ne nje shkrim, eshte e pa mundur. Per rreshtimi i tyre, nevojitet nje enciklopedi!

Per nder, s’ka zog nanet qe ja gjen fillin kesaj llogjike! Ma mer mendja, qe as Frojdi, as Milleri, nuk jane ne gjendje te japim, nje spjegim shkencor. Ndoshta enigma gjendet e fshehur ne gene. Do t’kene ndoj gen alien!/Ekskluzive.al

COMMENTS

mersin escort | malatya escortantayla escortMalatya escortEskişehir escortKayseri escortKonya escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortKayseri escortMalatya escortEskişehir escort Mersin escortantayla escortMersin escortEskişehir escortKayseri escortMalatya escortKonya escortEskişehir escort Malatya escortKayseri escortMersin escortEskişehir escort Malatya escort
Lipstick kıbrıs